Odżywianie w piłce nożnej

Prawidłowe i zdrowe odżywianie młodego adepta piłki nożnej, które może prowadzić do efektywniejszego podnoszenia jego umiejętności jest jeszcze sporym wyzwaniem. Można to jednak znacznie uprościć dzieląc prawidłowe odżywianie na kilka segmentów. Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących diety, które są uniwersalne i znajdują zastosowanie dla niemal każdego gracza. Dla przykładu: czy to co Twoi zawodnicy jedzą i piją przed, w trakcie i po ćwiczeniu lub treningu pozwala zachować wytrzymałość i adekwatną do wysiłku regenerację organizmu? Trener powinien mieć kompletną wiedzę, o tym, w jakim czasie po zajęciach i co jego podopieczni powinni zjeść i wypić po zakończeniu ćwiczeń dla optymalnego odbudowanie energii.

Talent to nie jedyny powód, dzięki któremu można zostać gwiazdą światowego formatu. W dużej mierze rozwój zawodnika zależy od odpowiedniego odżywiania. Zostanie gwiazdą piłki nożnej wymaga wielu poświęceń, konsekwencji w działaniu oraz wręcz ekstremalnej dyscypliny od samego początku kariery zawodniczej. W przypadku odżywiania się ważny jest każdy okres, począwszy od dziecięcego przez młodzieżowy, aż na seniorskim skończywszy.

Potrzeby żywieniowe młodych piłkarzy różnią się od zapotrzebowani ich rówieśników nieuprawiających sportu. Ci pierwsi potrzebują, bowiem więcej składników odżywczych, aby ich poziom energii był na odpowiednim poziomie. Dzieci trenujące wykonują dużo więcej ćwiczeń fizycznych, czego naturalną konsekwencją jest większa utrata płynów. Odwodnienie jest z kolei jednym z największych problemów sportu. Gdy piłkarze są zmęczeni i spragnieni powoduje to spadek efektywności ich pracy. Picie odpowiedniej ilości płynów i stosowanie racjonalnej i zbalansowanej diety pomoże Twoim zawodnikom na optymalne wykorzystanie drzemiącej w nich energii i wyższą wydajność ich działań. To właśnie, dlatego woda jest jednym z najważniejszym czynników w odżywianiu się sportowców.

Ludzki organizm złożony jest w 70% z wody, jednak nie jest on zdolny do jej produkcji i przechowywania. Dlatego w trakcie zajęć treningowych zawodnicy powinni regularnie uzupełniać płyny, aby uniknąć przegrzania oraz odwodnienia organizmu. Obecnie na rynku jest wiele różnych napojów, które posiadają w sobie odpowiednie składniki odżywcze, które pozwalają na zachowanie energii w czasie długotrwałego wysiłku.

Kolejnym ważnym aspektem odżywiania piłkarza jest dostosowanie diety do jego wieku, wysokości ciała, budowy fizycznie oraz poziomu umiejętności. Oczywiście przed zaaplikowaniem podopiecznemu planu odżywiania powinniśmy go skonsultować z dietetykiem. Zawodnik w pożywieniu powinien do organizmu dostarczać odpowiednią kombinację węglowodanów, tłuszczy i białek. Spowoduje to większy pokład energii, którą można wykorzystać w czasie ciągłego wysiłku, co podniesie poziom wytrzymałości i zmniejszy zmęczenie po zakończonych ćwiczeniach.

Nasz organizm przekształca cukier i skrobię w węglowodany i glukozę, która jest najważniejszym źródłem energii. Większość glukozy jest przechowywana w wątrobie i mięśniach. Część jest regularnie transportowana przez układ krwionośny, co daje nam siłę do normalnego działania. W trakcie ćwiczeń treningowych, rozgrywania meczu organizm wykorzystuje tą zakazywaną część glukozy. Jeśli zawodnicy mają zbyt mało glikogenu ich organizm nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania mięśni. W związku z tym, wraz z wydłużeniem czasu wysiłku wzrasta ryzyko kontuzji tkanki miękkiej. Podsumowując, im większa ilość węglowodanów w diecie piłkarza tym więcej energii do wykorzystania i mniejsza szansa na uraz.

Zadaniem trenera jest nauczyć podopiecznych biorących udział w treningach i meczach, że nie mogą do nich przystępować z pustym żołądkiem. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji glikogen zamiast z pożywienia, czerpany będzie z rezerw organizmu zawodnika. Dodatkowo zawodnicy powinni zachowywać równe odstępy czasu pomiędzy posiłkami. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do tego, aby nasi podopieczni zastępowali posiłki napojami wysokoenergetycznymi, które po za dużą ilością cukru nie mają w sobie żadnych wartości odżywczych.

Jeżeli zawodnicy nie dostarczą swojemu organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów, mogą czerpać potrzebną ilość energii z tłuszczów i białek. Białka można znaleźć m.in w produktach mlecznych, rybach, mięsach, jajkach, orzechach. Wykorzystywane są one przez nasz organizm w budowie tkanek i mięśni. Białka powinny stanowić około 15-20% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Żeby osiągnąć sukces w piłce nożnej zawodnicy muszą być w doskonałej formie fizycznej. Jest to bardzo energochłonny sport, a zadaniem trenera jest odpowiednie przygotowanie podopiecznych do takiego wysiłku. Równie ważne jak ćwiczenia fizyczne jest znajomość prawidłowego odżywiania. W młodym piłkarzu należy wykształcić odpowiednie nawyki żywienia przed, w trakcie i po treningach. Jak wspomniano wcześniej zawodnicy muszą posiadać odpowiedni poziom węglowodanów oraz uzupełniać brakujące płyny. Wszystko to powoduje, że odżywianie w sporcie, suplementacja i dieta stają się coraz ważniejsze i bardziej doceniane przez trenerów. Warto dokładnie wyjaśnić, szczególnie młodym zawodnikom jak ważne jest odżywianie. Dobrym sposobem na to jest zaproszenie na zajęcia teoretyczne np. dietetyka lub innego specjalistę od żywienia.

Niezbędne w procesie żywieniowym jest również zachowywanie umiaru. Oczywiście ważne jest zjedzenie pełnego posiłku, ale trzeba unikać przejedzenia. Zawodnicy powinni, bowiem utrzymywać swoją idealną wagę. Jeśli piłkarze będą zbyt ciężcy ich wytrzymałość i zdolności szybkościowe będą relatywnie się zmniejszać, ponieważ organizm będzie potrzebował więcej energii i czasu do wprowadzenia mięśni w ruch. Jeśli gracze nie będą stosować odpowiedniej diety ich ogólne samopoczucie będzie gorsze. Dodatkowo trzymanie się planu żywieniowego pomaga w szybszym powrocie do zdrowia w przypadku kontuzji.

Oprócz tego, co się jedzą Twoi zawodnicy, ważny jest również, kiedy to robią. Dla przykładu: rano w dzień meczu powinni skonsumować określoną ilość tłustych produktów oraz pożywienia bogate w białka. Ostatni przedmeczowy posiłek zawodnik powinien zjeść bogaty w węglowodany na 3 godziny przed rozpoczęciem wysiłku, jest on, bowiem łatwiejszy to strawienia dla układu pokarmowego. Mogą to być np. tosty z dżemem, chleb z miodem, banany, sok pomarańczowy, płatki śniadaniowe z niskotłuszczowym mlekiem, wszelkiego rodzaju makarony i ryże. Trener w okresie przygotowawczym powinien spróbować różnych kombinacji pokarmowych, aby móc określić, na jakie jego zawodnicy reagują najlepiej. To pozwoli na najefektywniejsze przygotowanie graczy do występów w lidze.

Kiedy zawodnicy są już po wysiłku, np. na rozbieganiu lub rozruchu, należy zaaplikować im odżywki w postaci płynów lub owoce tj. banany bądź winogrona. Po meczu, można zawodnikom pofolgować, jeśli raz zjedzą swoje ulubione danie nie stanie się nic złego. Pamiętać należy jednak żeby były to sytuacje wyjątkowe, a nie regularne.

Podsumowując prawidłowe odżywanie jest w obecnych czasach integralną częścią piłki nożnej i należy do tego przykładać dużą uwagę. Zachęcajmy i uczmy, więc wszystkich piłkarzy, a szczególnie tych młodych jak żywić się zdrowo, smacznie i efektywnie, a pomoże im to grać lepiej i czerpać z tego większą radość.

Źródło; Na podstawie materiałów internetowych

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości